Francuzi sprawdzają czy odnaleziony stradivarius został skradziony w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Warszawie. Jeśli tak, instrument ma szansę powrócić do Polski

Trwa sprawdzanie pochodzenia skrzypiec Stradivariusa, które możliwe że zostały skradzione z Muzeum Narodowego w Warszawie w czasie II wojny światowej w 1944 roku. Skrzypce są w chwili obecnej w zbiorach prywatnej osoby we Francji, a jej opis pasuje do charakterystyki skrzypiec zwanych Lauterbach ( nazwa „Lauterbach” podzodzi od nazwiska niemieckiego wirtuoza Johanna Christiana Lauterbacha, który był ich właścicielem skrzypiec w XIX wieku.), a które przekazano w depozyt warszawskiemu muzeum w 1939 roku. Skrzypce wykonano prawdopodobnie w 1719 roku, a przed rozpoczęciem II wojny światowej należały do znanego przemysłowca Henryka Grohmana, który to zostawił skrzypce w depozycie polskiego muzeum.

Wartość skrzypiec jest niebagatelna, może sięgać nawet 10 milionów euro.

Jeśli szukasz szkoły muzycznej w Łodzi – sprawdź naszą ofertę nauki gry na skrzypcach w szkole muzycznej Yamaha!

– – – – – – – –
Źródło: tvn24.pl